Wat houdt je werk in?
Ik werk als preventief logopedist. De meeste logopedisten werken in een behandelsetting. Bij de GGD richt ik mij echter op vroegtijdig signaleren, adviseren en voorlichting geven om problemen met spraak en taal te voorkomen. Ik observeer kinderen en kijk onder andere naar de communicatieve voorwaarden, de interactie en naar hun spraak-taalontwikkeling, zodat eventuele knelpunten snel in beeld komen.
Mijn werk is divers en afwisselend. Ik werk nauw samen met verschillende professionals, zoals jeugdartsen, jeugdverpleegkundigen, pedagogisch adviseurs, pedagogisch professionals, leerkrachten, intern begeleiders en leesmediaconsulenten van de bibliotheek. Samen zorgen we voor een brede en preventieve aanpak rondom de taalontwikkeling van kinderen.
Ik houd spreekuren voor kinderen van 0 tot 4 jaar, waar ouders terecht kunnen met vragen en zorgen over de spraak- en taalontwikkeling van hun kind. Daarnaast geef ik collectieve voorlichting, bijvoorbeeld via oudercursussen, zoals het programma Talen in Balans, themabijeenkomsten en webinars.
Ook informeer ik ouders die een kind verwachten over het belang van taal en (voor)lezen, zowel tijdens de zwangerschap als na de geboorte. Een belangrijk onderdeel van mijn werk is ook het adviseren over meertalig opgroeien, waarbij ik ouders en professionals help om kinderen zo goed mogelijk te ondersteunen in een meertalige omgeving. Verder ga ik naar basisscholen toe om kleuters te screenen rond hun 5e jaar. Dit is een laatste check om te kijken of de spraak- en taalontwikkeling voldoende is. Als er nog hiaten zijn, nodig ik ouders uit voor een gesprek waarbij ze oefeningen krijgen of een doorverwijzing naar een logopediepraktijk.
Kortom, mijn werk draait om het vroegtijdig signaleren, begeleiden en informeren met als doel kinderen een zo goed mogelijke start te geven in hun taalontwikkeling!
Wat maakt je werk zo leuk/interessant?
Wat mijn werk zo leuk en interessant maakt, is dat geen dag hetzelfde is. Het is dynamisch, flexibel en zit vol verschillende contactmomenten en situaties. Dat houdt het fris en uitdagend.
Wat ik misschien nog wel het mooiste vind, is dat ik zie dat ik echt iets in beweging zet bij ouders. Soms zie je tijdens een gesprek dat het kwartje valt: dat ze beseffen hoe belangrijk hún rol is in de taalontwikkeling van hun kind. En dan gaan ze bijna meteen aan de slag — meer praten, meer contact maken. Dat is zo waardevol om te zien.
Ook het stukje meertaligheid vind ik bijzonder. Ik vertel ouders hoe mooi het is dat hun kind met meerdere talen opgroeit. Dat dat iets is om trots op te zijn. Als ik dan zie dat ouders die trots ook echt gaan voelen, dát geeft energie.
En wat ik ook leuk vind, is om ouders met elkaar in gesprek te brengen. Samen praten over taal, over hoe belangrijk het is in alles wat je doet in het leven, en hoe je van elkaar kunt leren. Die uitwisseling en herkenning tussen ouders maakt het werk voor mij extra waardevol.
Kortom: de afwisseling, het contact met ouders en kinderen en het gevoel dat je echt iets kunt betekenen, maken dit werk zo leuk.
Waarom werk je graag bij de GGD?
Ik werk graag bij de GGD, omdat het een grote organisatie is met veel mogelijkheden. Je krijgt de kans om mee te denken en mee te werken aan GGD-brede onderwerpen, zoals laaggeletterdheid, medezeggenschap en interne audits. Dat maakt dat je je blijft ontwikkelen en betrokken bent bij het grotere geheel.
Daarnaast werk ik in een hecht team waarin we echt voor elkaar klaarstaan. We helpen elkaar waar nodig en denken samen na over hoe we ons werk nog beter kunnen maken. Er is ook ruimte om samen producten te ontwikkelen, zoals oefenplannen, folders en filmpjes of voor het opzetten van bijeenkomsten en webinars. Die afwisseling en creativiteit maken het werk extra leuk.
Wat het ook fijn maakt, is het contact met collega’s uit de hele organisatie, bijvoorbeeld via de personeelsvereniging. Zo leer je makkelijk mensen van andere afdelingen kennen en voel je je onderdeel van de GGD.
Je krijgt veel zelfstandigheid en verantwoordelijkheid, waardoor je de vrijheid hebt om je werk op je eigen manier in te delen. En door het werken met spaaruren kun je wat vaker vrij nemen in de schoolvakanties, wat zorgt voor een fijne balans tussen werk en privé.
Alles bij elkaar maakt dat de GGD voor mij een hele prettige en inspirerende plek is om te werken.